This project is funded by the European Union.

5 May 2023

GENSED ve İSO İşbirliğinde Düzenlenen Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri Gerçekleşti

GENSED ve İSO İşbirliğinde Düzenlenen Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri Gerçekleşti

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğinde Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Seminere, İSO Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat ve GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir de katıldı.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan moderatörlüğünde gerçekleşen seminerde,Güneş Enerjisi Oturumu, Enerji Depolama Oturumu ve Finans ve Mevzuat Oturumu başlıklarında paneller düzenlendi. İş dünyasından çok sayıda firmanın temsilcisi güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji alanındaki güncel gelişmeler hakkında bilgi almak için yer aldı.

Vehbi Canpolat, Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri’nin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde, OECD ülkeleri arasında son yirmi yılda enerji talebinin en hızlı arttığı ülkeyiz. Enerji talebimiz artarken 2053 için Net Sıfır hedefi veren ülkemizin, karbon emisyonlarının sebebi sayılan fosil kaynaklı enerji tüketimini azaltması gerektiği aşikar.

Hem iklim değişikliği ile mücadelede hem de dışa bağımlılığın azaltılması noktasında yenilenebilir enerjinin payının artması gerekmektedir. Türkiye zengin yenilenebilir enerji potansiyeli sayesinde enerji bağımsızlığına ulaşmada önemli bir avantaja sahip. Bugün ele alacağımız güneş enerjisinden örnek vermek gerekirse, ülkemiz tüm Avrupa’da İber Yarımadasından sonra en iyi güneşlenme verilerine sahip. Şimdi sormamız gereken soru, bu potansiyeli yeterince kullanabiliyor muyuz?”

Diğer açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir ise şunları söyledi:

“Dünya olarak önemli bir dönüşümün içerisindeyiz. Yakın bir gelecekte elektrikli araçlar hepimizin hayatına girecek ve bu araçların elektriği nereden temin edilecek? Fosil yakıtlarla bunu sağlayamazsınız çünkü o zaman karbon emisyonunu azaltamamış olacaksınız. Bu noktada güneş, rüzgar ve yenilebilir enerji hayatımıza daha çok girecek, bunu düşünmemiz gerekiyor.

3-5 yıl sonra bu alana yönelik finansal imkanlarla birlikte neredeyse her evin çatısında güneşten elektrik üretip, üretilen bu elektrikle araçları şarj edebilecek noktaya doğru gideceğiz. Dönüşümün bu şekilde ilerlemesini umuyoruz. Dünyada karbon emisyonunun yüzde 75’i enerjiden kaynaklı işte bu nedenle elektriğin yeşil dönüşümü çok önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor.”

Seminer açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panellerle devam etti. Seminer, katılımcıların güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji alanındaki gelişmelere dair sorduğu soru ve cevaplarla sona erdi.

Seminerde şu isimler konuşmacı olarak yer aldı:

SMART Güneş Teknolojileri Kıdemli İş Geliştirme Yöneticisi Melih Topuz, SMA Satış Müdürü Ufuk Keser, İSOTEC Enerji Ceo’su Erkan Öztürk, SUNVİTAL Enerji Genel Koordinatör Yardımcısı a.Serkan Ulaşan, YEO İş Geliştirme ve Satış Direktörü Sami Serin, POMEGA Enerji Güç Üretimi Ekip Lideri Hakan Öztürk, REAP Battery AR-GE Müdürü Barış Arıcı, KONTEK Enerji İş Geliştirme Direktörü Çağlar Erdoğan, YEYKAD Kurucu Üyesi, Sürdürülebilirlik Finans Danışmanı Seyran Hatipoğlu, Yenilenebilir Enerji Finans Danışmanı Başar Yılmaz.

Bilgi Merkezinde Ara