This project is funded by the European Union.

21 Eyl 2021

AB başkanı, ABD'nin COP26 öncesinde iklim finansmanını hızlandırması gerektiğini söyledi

AB başkanı, ABD'nin COP26 öncesinde iklim finansmanını hızlandırması gerektiğini söyledi

Avrupa Komisyonu Başkanı, ABD ve diğer zengin ülkelerin Kasım ayında yapılacak COP26 BM iklim zirvesinde başarı şansını artırmak için iklim finansmanı açığını kapatmaları gerektiğini söyledi.

Ursula von der Leyen, 15 Eylül Çarşamba günü yaptığı konuşmasında, "Her ülkenin bir sorumluluğu olsa da, büyük ekonomilerin en az gelişmiş ve en savunmasız ülkelere karşı özel bir görevi var" dedi.

İklim finansmanı kilit öneme sahip çünkü gelişmekte olan ülkeler iklim krizinden en çok etkilenen ancak bununla en az mücadele edebilen ülkeler. Hem küresel ısınmaya uyum sağlamalarına yardımcı olmak hem de emisyonları azaltmak için yeşil teknolojiyi kullanmak için finansmana ihtiyaçları var.

Bununla birlikte, dünyanın en zengin ülkelerinin gelişmekte olan ülkelere yılda 100 milyar dolarlık iklim finansmanı sağlama taahhüdü şimdiye kadar gerçekleşmedi.

COP26'ya hazırlananlar, dağıtılan aşı eksikliğiyle birleşen finansman eksikliğinin BM'nin yıllık iklim toplantısında bir sürtüşmeye neden olabileceği konusunda uyardılar.

"Bu farkı kapatmak Glasgow'da başarı şansını artıracak. Bugünkü mesajım, Avrupa'nın daha fazlasını yapmaya hazır olduğudur," dedi von der Leyen, AB ve üye devletleri tarafından her yıl sağlanan mevcut 25 milyar dolara ek olarak 2027'ye kadar 4 milyar Euro'luk ek bir iklim finansmanını daha duyurdu.

Avrupa ayrıca, özellikle en savunmasız ülkelerde, biyolojik çeşitlilik için dış finansmanını ikiye katlayacağını söyledi. Ama diğerlerinin adım atması gerekiyor, diye vurguladı.

“ABD ve ortaklarımızın da adım atmasını bekliyoruz. İklim finansmanı açığını – ABD ve AB – birlikte kapatmak, küresel iklim liderliği için güçlü bir sinyal olacaktır. Teslim etme zamanı,” diye ekledi von der Leyen.

İngiltere merkezli uluslararası ilişkiler düşünce kuruluşu Chatham House'da kıdemli araştırma görevlisi olan Antony Froggatt'a göre, vaat edilen finansmanın sağlanamaması Glasgow'da bir anlaşmayı engelleyebilir.

COP26'nın Paris Anlaşması'nın imzalanmasından bu yana en büyük iklim zirvesi olması bekleniyor ve ülkelerin küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5 ° C üzerinde sınırlandırmayı hedefleyen güncellenmiş iklim hedefleri ile gelmesi bekleniyor.

Von der Leyen'in çağrısı, bu yaz dünya çapında yıkıma neden olan aşırı hava olaylarının arka planına karşı geliyor.

Kaynak: Euractiv

Bilgi Merkezinde Ara